Koje mame ćete upoznati u vrtiću?

Danas je 1.septembar. Veliki dan u životima dece. Ali i samih roditelja.

Neka deca kreću u školu, neka u vrtiće.

Ako kreću prvi put, ovo je dan kad otpočinju nova druženja i možda nova prijateljstva.

I za njih, i za roditelje, ovo je i dan kad započinje novi ritual koji će, uz manje ili veće izmene, trajati narednih 10 meseci.

Tokom tih 10 meseci susretaćete se sa drugim mamama. A posle više godina (ili više dece) shvatite da sve te mame manje više pripadaju istim obrascima.

Koji su to tipovi mama u vrtiću?

  1. Mama perfekcionista.

Krećem od one grupe kojoj zavidim. Za-vi-dim. U vrtić dolaze potpuno sređene, elegantne, na štiklama, sređenih frizura i celokupnom šminkom. Iako nije ni sedam ujutru. Modni dodatak su im često sunčane naočare. Iako nije ni sedam ujutru. Po pravilu požuruju dete i ističu koliko njihovo vreme vredi i nemaju vremena za gubljenje.

2. Šljampava mama.

Ovu mamu ćete prepoznati tako što u vrtić večito dolazi u donjem delu pidžame ili trenerci. Uvek. Kosa joj je po pravilu poluraščupana i često nosi sunčane naočare. Mrzovoljna je i zapitate se da li je popila jutrnju kafu koja joj očigledno treba. I pretpostavljate da pošto ostavi dete ide kući da dremne.

3. Mama laktaš.

To je mama koja će, iako vidi da ste u razgovoru sa vaspitačem, da vas odgurne i stane između jer ona želi da priča o svom detetu. Na roditeljskim sastancima često prekida sve i razgovor usmerava ka svom detetu. Ona najbolje zna kakvo je njeno dete i od vaspitača očekuje da joj budu na usluzi.

4. (Preveliki) entuzijasta mama.

Mama koja učestvuje u svim aktivnostima vrtića, tu je za sve što vaspitačima treba, uskače za projekte, izlete, radionice. Pokušava uporno da animira i druge mame da budu toliko uključene, ali često na kraju sve ostaje samo na njoj. Obično joj je to prvo (ili jedno) dete u vrtiću.

5. Mama “ja znam sve”.

Ovo ne prolazi prvi put, to joj je drugo (ili sledeće) dete u vrtiću. Ona je sve to već iskusila i svima stavlja do znanja da tačno zna kako šta funkcioniše. Nekad sa visine gleda one koji su prvi put tu, al’ samo zato što se seća kako je i sama bila nekad naivna i zbunjena.

vrtic

6. Mama slučajni prolaznik.

Iako vaša deca idu zajedno u vrtić već godinu, dve, pet, to je mama koja će se retko kad javiti kad se sretnete. Beži od intimiziranja sa drugim roditeljima, pa komunikaciju svodi na minimum. Najčešće ne dolazi na aktivnosti u vrtiću niti dovodi dete na dečje rođendane. Vrtić shvata kao neophodnu prepreku koju treba preći i ići dalje.

7. Druželjubiva mama.

Daje sve od sebe da upozna sve mame i sklopi drugarstva sa njima. Srećna je su im deca zajedno u vrtiću i želi da to digne na viši nivo. Ponekad i malo naporna u insistiranju, ali optimizam joj se ne smanjuje. Po pravilu, to joj je prvo (ili jedino) dete.

8. Mama koja kasni.

Sam naziv kaže. Dete uvek dovodi trčeći, dok je već započeo doručak. I ne može protiv sebe.

9. Mama duh.

Nju ćete možda prvi put sresti na roditeljskom sastanku posle 2 godine. A možda ni tada. Dete dovode u vrtić drugi članovi porodice ili dadilja.

10. Mama sa čoporom.

Dolazi u vrtić sa 3+ dece. Skoncentrisana je na multitasking njihovog istovremenog sređivanja, pokušavajući da ih drži pod kontrolom, dok u glavi prebira kad koga od njih treba na koju vannastavnu aktivnost da odvede. Obično joj prilaze uz komentar “ja to nikad ne bih mogla”, dok u sebi misli “ne znam ni ja kako mogu”.

Podeli!

7 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.